XAML.cz Magazín moderních technologií založených na XAML

<Zaml blue="{Part 1}" />

Napsáno pro Novinky od Jarda Jirava  [25.01.2011]

Startujeme s přehledem toho zajímavého, co se událo na poli technologií využívajících XAML. Nebylo toho zrovna málo a tak se máte na co těšit.

Nejdříve se vrátím k přednášce o rapidním vývoji RIA aplikací pomocí .NET technologií, na kterou jsem upozorňoval již v minulém článku. Přednášky jsem se mohl zúčastnit a velice lituji, že jsem nemohl být až do úplného závěru. Celý obsah připravený Petrem Hoškem a Gustou Šulcem postupně gradoval a po představení toho, co se skrývá za slovní zkratkou RIA se přistoupilo k praktické prezentaci takto vytvořené aplikace. Na příkladu si tak posluchači mohli ověřit, jak vyvinout za pomoci WCF RIA Services a Silverlightu úkolovník, a aby toho nebylo málo, tak do toho prezentátoři zapojili ještě Caliburn Micro a vlastní T4 šablony pro generování metadat a servisní vrstvy z datového kontextu. Onou pověstnou třešničkou na dortu pak bylo představení reálného produktu, kde vše zmíněné bylo použito pro snadný vývoj. Myslím, že o kvalitě nejen přednášky, ale i samotného projektu pak svědčí nejen kladný ohlas účastníků přednášky, ale také reakce samotného tvůrce Caliburn Micro Roba Eisenberga. Pro ty z vás, kteří jste pak neměli možnost se přednášky zúčastnit mám dobrou zprávu. Gusta celý projekt popisuje jak na blogu společnosti Baud, tak se s českým textem se můžete setkat i na těchto stránkách.

Co bylo zajímavé, že po novém roce se poměrně dobře rozdmýchala otázka vyvolávání notifikačních událostí o změně hodnoty vlastností. Začal to Sacha Barber s článkem uvedeným na codeproject.com s Aspect Examplex (INotifyPropertyChanged via aspects), aby se o pár dní přidal Felice Pollano s článkem Automatic Implementation of INotifyPropertyChanged on POCO Objects, na což zareagoval Siderite a připravil si článek Another take on INotifyPropertyChanged generation from POCO Objects. A já snad už jen doplním, že dalším z možných způsobů je třeba pomocí zahrnutí notifypropertyweaver do buildu projektu. Pokud tedy nechcete vyvolávat události "ručně" a spolehnete se na autogenerování, určitě se vám některý z nabízených a popsaných způsobů bude líbit.

Když už jsem zabrousil na server codeproject.com tak ještě přidám další články, které by neměli uniknout pozornosti. Prvním je demonstrace možností a postupů, jak si vytvořit takového XamlMana. Pokud jste zdatní pouze v C#, tak to možná nebude to pravé pro vás ;-) Pokud jste pak příznivci spíše klasických LOB aplikací, určitě by se vám mohl líbit článek o validaci pomocí atributů Attributes-base Validation in WPF MVVM Application. Jestliže tvoříte aplikace pro celý svět, i když ono občas stačí překročit jenom hranice republiky, tak se vám může hodit softwarová klávesnice, kterou nabídnete uživateli. Jak jednu takovou vytvořit a zakomponovat ji do vaší WPF aplikace najdete v článku A Software Virtual Keyboard for Your WPF Apps. A jestli stále váháte nad tím, že ten dialog, resp. ChildWindow v Silverlightu je takové nemastné neslané, a že by to s ním chtělo něco udělat, a stále jste nevěděli jak na to, tak v článku Customizin Silverlight ChildWindow Style using Blend určitě najdete odpověď i návod, jak si toto okno přizpůsobit.

Pojďme se opět na chvilku přesunout na pole Silverlightu a mám tu hned dvě povídání. Když jsem se na začátku zmiňoval o WCF RIA Services, a pokud vás vývoj pomocí nich zaujal, a zároveň pokukujete po tom, jak takovou aplikaci umístit na Azure, tak se vám bude hodit shlédnout následující video WCF RIA Services and Azure. Druhé povídání nás pak zavede na otázku profilování a výkonu aplikací a jak využít dostupných nástrojů a technik ke zlepšení výkonu Silverlight programů.

Na začátku jsem zmiňoval projekt Caliburn Micro, jako jistou protiváhu může představovat projekt Prism ve své čtvrté verzi. Abyste měli snadnější rozjezd, tak je k dispozici Prism 4 Template Pack, který vám umožní vytvořit ze šablony projekt pro shell a pro modul a zároveň přidává ještě něco navíc, což představuje quick-start solution s vytvořeným shellem a dvěma moduly. Všechny šablony jsou dostupné jak pro WPF tak i Silverlight a to v těch nejrozšířenějších jazycích pro .NET, tedy C# i VB.NET.

Poslední odkaz, který se mi líbil a jenž využijí ti, kteří použivají Explorer je odkaz, jak si nastavit prohlížení .xaml souborů v náhladovém okně, obdobně jako si můžete zobrazit třeba textový soubor nebo Excel. Jak správně zasáhnout do registrů si přečtěte v článku Customize Windows 7 Preview pane for XAML files.

Co nás čeká

V nadcházejícím týdnu nevím o žádné přednášce, takže alespoň krátký pohled do toho, co můžete očekávat na xaml.cz. Gusta Šulc pokračuje v započatém cyklu o tvorbě RIA aplikací a mě právě tato přednáška, a nejen ona přivedla na myšlenku srovnáni toho, co může nabídnout Caliburn Micro a co Prism 4, pro začátek tedy pohledem z výšky, kdy stojíte na začátku projektu nebo spíše různých projektů.

Komentáře

ukládám komentář, vyčkejte prosím..
  1. Buďte první, kdo napíše komentář.

@xamlcz

  • RT @jvanrhyn: XAML, It's a bit like olives. Takes a while to get used to. But once you're used to it. It is actually pretty good. <3 XAML
  • RT @moser_christian: WPF Inspector 0.9.7 is released. It supports .NET 3.5 and 4.0 The project is now open source and available on CodeP ...
  • Jeff Handley oznámil vydání WCF RIA Services v.1.0 SP1 RTM http://bit.ly/gOgckn ke stažení na http://bit.ly/gVAXdK
  • jedna výzva pro Brno. Byl někdo z vás na přednášce o RIA v MS Akvárku? Dejte o sobě vědět. Děkuji
  • také jste uvažovali o tom, že zkusíte na projekt použít Caliburn Micro nebo naopak Prism 4? A co tak obojí, šlo by to nebo ne? Již brzy