XAML.cz Magazín moderních technologií založených na XAML

První veřejná verze T4RIA

Napsáno pro Novinky od Jarda Jirava  [31.01.2011]

 Dostal jsem informaci o tom, že T4 šablona pro WCF RIA aplikace, kterou autoři Petr Hošek a Gusta Šulc prezentovali na přednášce o vývoji RIA aplikací dosáhla své první verze. Níže proto přijměte oficiální vyjádření k uvedení této šablony od Petra Hoška.

První veřejná verze T4RIA

V průběhu prezentace o rapidním vývoji RIA aplikací na platformě .NET jsme ukázali naši vlastní T4 šablonu pro WCF RIA Services nazvanou T4RIA. T4RIA je T4 šablona která umožňuje generovat doménové služby, metadata a lokalizaci pro WCF RIA Services z ADO.NET Entity datového modelu.

Během této přednášky jsme také slíbili zveřejnit T4RIA pod open-source licencí. Tímto bych rád oznámil dostupnost první veřejné verze, která se stala součástí WCF RIA Contrib projektu. Tento projekt je kolekcí nástrojů a rozšíření pro WCF RIA Services a je tedy pro T4RIA ideálním domovem.

Použití

T4RIA šablona podporuje WCF RIA Services 1.0, ADO.NET Entity Framework 4.0 a vyžaduje T4 Toolbox ke svému běhu.

Použití T4RIA šablony je jednoduché, po stažení a rozbalení oficiálního zip archívu a nakopírujte oba soubory T4RIA.tt a T4RIA.settings.t4 z tohoto archívu do kořene vaší WCF RIA Services webové aplikace. Před spuštěním šablony je nutné upravit nastavení v souboru T4RIA.settings.t4 tak, aby odpovídaly vašemu projektu a prostředí. Poté je možné T4RIA.tt šablonu spustit (jednodušše otevřete a uložte tento soubor nebo použijte rozšíření Chirpy) a tato vygeneruje všechny potřebné soubory.

Vygenerovaný kód je možné upravit, aby odpovídal vašim potřebám, např. přidat další operace k doménovým službám, přidat dodatečná metadata do modelu nebo tento lokalizovat.

Další informace

Pokud se chcete o T4RIA dozvědět více, navštivte oficiální stránku projektu. V případě dotazu popř. návrhu k vylepšení nebo přidání nové funkcionality využijte prosím oficiální diskuse.

Vývojáři, kteří by chtěli pomoci s dalším vývojem šablony jsou rozhodně vítáni. Zdrojové kódy je možné stáhnout ze serveruCodePlex. Pro vývoj T4 šablon pomocí Visual Studia 2010 doporučuji editor Visual T4 od firmy Clarius. Pokud se chcete dozvědět o T4 šablonách a T4 Toolbox více, o jejich použití a pokročilých technikách, dopočuji blog Olega Sycha, vývojáře T4 Toolbox, který obsahuje spoustu užitečných informací.

Komentáře

ukládám komentář, vyčkejte prosím..
  1. Buďte první, kdo napíše komentář.

@xamlcz

  • RT @jvanrhyn: XAML, It's a bit like olives. Takes a while to get used to. But once you're used to it. It is actually pretty good. <3 XAML
  • RT @moser_christian: WPF Inspector 0.9.7 is released. It supports .NET 3.5 and 4.0 The project is now open source and available on CodeP ...
  • Jeff Handley oznámil vydání WCF RIA Services v.1.0 SP1 RTM http://bit.ly/gOgckn ke stažení na http://bit.ly/gVAXdK
  • jedna výzva pro Brno. Byl někdo z vás na přednášce o RIA v MS Akvárku? Dejte o sobě vědět. Děkuji
  • také jste uvažovali o tom, že zkusíte na projekt použít Caliburn Micro nebo naopak Prism 4? A co tak obojí, šlo by to nebo ne? Již brzy