XAML.cz Magazín moderních technologií založených na XAML

Silverlight 5 a Windows

Napsáno pro Novinky od Jarda Jirava  [31.12.2010]

Před necelým měsícem jsme si mohli prvně prohlédnout další verzi Silverlightu a to v jeho páté verzi. Pro vývojáře to je docela velký krok a uvedení této páte verze na sebe nechá čekat. Není se ani co divit, protože vše co na nás Microsoft šije si zaslouží notnou dávku času.

Uživatelé se chtějí bavit, a aby se mohli bavit je třeba pracovat, to je přesně ten směr, kterým se chce Silverlight 5 vydat - zábava a business aplikace. Podle posledních statistik je tak jasné, že uživatelé nepotřebují skoro nic více a tak je třeba se přizpůsobit a to nejen na webu, ale také na desktopu.

Je tedy až s podivem, že se vyrojilo tolik spekulací o tom, že Silverlight je mrtev, když je to právě pravý opak a Silverlight je pro oba směry přímo stvořen. Není se tak čemu divit, že po použití Silverlightu v novém operačním systému pro mobilní telefony - Windows Phone 7 se dočkají i vývojáři pro desktop. Však si všimněte, kolik pokročilých věcí a jak je nový Silverlight koncipován. Ano, ono pověstné "shifted" a různá prohlášení Steve Balmera o tom, jak se obává přijetí nového operačního systému se pomaličku začínají rýsovat a máme se na co těšit. Přesně tak, další verze operačního systému Windows bude postavena na Silverlight 5. Že je to pro vás překvapení, i pro mě to bylo překvapení, když jsem se tuto novinku dozvěděl.

Vývojáři tak mohou zapomenout na staré Winform aplikace a každou aplikací protkané WinAPI, ukládání dat na lokální disk bude minulostí, protože veškerá uživatelská data budou uložena v cloudu. Vývojáři tak budou mít příští rok velice napilno, aby všechny své aplikace dokázali migrovat a zároveň tvořit nové. Do konce roku 2011 se totiž plánuje, že nový operační systém založený na Silverlightu bude využívat více jak 80% uživatelů.

Dneska si proto raději odepřete sklenku a raději sedněte ke svému stroji a začněte přemýšlet nad novými aplikacemi a naučte se právě Silverlight. A nebo raději tu sklenku pozvedněme a připijme si do nového roku.

Komentáře

ukládám komentář, vyčkejte prosím..
 1. Slavo Furman

  ad: "další verze operačního systému Windows bude postavena na Silverlight 5".

  Mohli by ste uviest (oficialny) zdroj informacie? Predpokladam, ze je verejna, ak ju sem takto pisete?

  vdaka,

  Slavo.

  31.12.2010 @ 14:07
 2. "Do konce roku 2011 se totiž plánuje, že nový operační systém založený na Silverlightu bude využívat více jak 80% uživatelů"

  tak to je teda fofr, jak to chtějí stihnout :-) ?

  31.12.2010 @ 16:01
 3. Boris Letocha

  Takhle si poplist Silvestr s Aprilem :-) Ale dobra sranda, diky.

  31.12.2010 @ 20:41
 4. Pazu

  Podle toho coukazuje Balmer na CESu se nezdá být pravdivá věta "Přesně tak, další verze operačního systému Windows bude postavena na Silverlight 5."

  06.01.2011 @ 17:00

@xamlcz

 • RT @jvanrhyn: XAML, It's a bit like olives. Takes a while to get used to. But once you're used to it. It is actually pretty good. <3 XAML
 • RT @moser_christian: WPF Inspector 0.9.7 is released. It supports .NET 3.5 and 4.0 The project is now open source and available on CodeP ...
 • Jeff Handley oznámil vydání WCF RIA Services v.1.0 SP1 RTM http://bit.ly/gOgckn ke stažení na http://bit.ly/gVAXdK
 • jedna výzva pro Brno. Byl někdo z vás na přednášce o RIA v MS Akvárku? Dejte o sobě vědět. Děkuji
 • také jste uvažovali o tom, že zkusíte na projekt použít Caliburn Micro nebo naopak Prism 4? A co tak obojí, šlo by to nebo ne? Již brzy