XAML.cz Magazín moderních technologií založených na XAML

<Zaml blue=”{Part 0}”/>

Napsáno pro Novinky od Jarda Jirava  [04.01.2011]

Právě se začítáte do prvních řádků nově založené kategorie Zaml blue. Takto označené příspěvky by měly přinášet souhrnný přehled toho zajímavého, co se událo na poli technologií využívajících XAML, tedy především ve WPF, Silverlightu, ale také ve Windows Phone a Windows Workflow. V krátce komentovaných odkazech se tak budete moci zorientovat v tom, co se napsalo nebo odpřednášelo, případně co zajímavého se chystá v nejbližších dnech a co by nemělo být opomenuto. V případě, že jste přečetli nějaký zajímavý článek nebo chystáte zajímavou akci, kde se objeví v akci XAML, tak se o to podělte, buď v komentářích a nebo zašlete odkaz na email [blue @ xaml . cz]

Takže pojďme se podívat na nultou várku odkazů.

Začátek prosince přinesl pro někoho neplánovanou akci nazvanou Silverlight Firestarter 2010, kde byl představen Silverlight 5. Celodenní akce pak s sebou přinesla i několik zajímavých přednášek na téma Silverlight, mě pak zaujala především přednáška Dana Wahlina [Building Features Rich Business Apps Today with RIA Services] a co byste neměli zmeškat a určitě shlédněte je přednáška Jossefa Goldberga a Mike Cooka [Profiling and Performance Tips for Silverlight]. I ostatní přednášky však stojí za pozornost a všechny najdete pod výše uvedeným odkazem.

Zároveň s předchozí akcí byl uvolněn i WCF RIA Services Toolkit December 2010 a SP1 beta pro WCF RIA Services. Všichni, kteří se tak zajímají o vývoj business aplikací pomocí Silverlightu, ta by tento framework neměli ignorovat a minimálně jej vyzkoušet, zda nevyhovuje a nepomůže jim ve splnění jejich úkolů.

Pokud jste také upgradovali váš WPF projekt z předchozí verze na poslední čtvrtou a používali jste v aplikaci obrázky, tak jste se možná setkali s problémem u zobrazování obrázků, které se rázem staly rozmazanější, problém je ve vlastnosti BitmapScalingMode.

Jste zvyklí z WPF aplikací, že v DataGridu můžete seskupovat data a využívat tak možností ICollectionView a totéž hledáte v Silverlightu? Jak na to za pomoci PagedCollectionView představuje ve svém článku Kunal Chowdhury. Jak už pak samotný název použité třídy napovídá, data nemusíme jen seskupovat, ale můžeme je také stránkovat, a to se dozvíme od stejného autora v jeho druhém článku, o stránkování dat v Silverlightu.

Jestliže potřebujete používat grafy, tak jedno takové srovnání přináší Colin Eberhardt, kde srovnává Visiblog, Visifire, DynamicDataDisplay a Silverlight Chart, odhadnete, jak to celé dopadlo?

Pokud vás pak zajímají čeští autoři, tak i tady si můžete vybrat ze zajímavých článků. René Stein si připravil sérii článků o Windows Phone 7 a přichystal pro své čtenáře Tipy z vývoje aplikací pro tento mobilní OS a tak máte možnost zjistit, jak řešit některé chyby, nedomyšlenosti a omezení mobilního Silverlightu ve WP7, ve druhém článku pak představuje životní cyklus Silverlight aplikace ve WP7 a v zatím poslední části se pak seznámíte se způsobem, jak propojit ViewModel a View.

Další dva zajímavé články o Silverlightu jsou pak z klávesnice Lukáše Kubise, ten se nejdřív věnoval možnostem, jak můžeme vyvolávat PropertyChanged události a poté přidal ještě článek o vytvoření Kurzovního lístku.

Co nás čeká

Už tento čtvrtek se můžete přijít podívat na přednášku Augustina Šulce a Petra Hoška, kteří budou povídat o rapidním vývoji RIA aplikací pomocí .NET technologií.

Příští týden se opět budu těšit u přehledu novinek a zajímavých článků.

Komentáře

ukládám komentář, vyčkejte prosím..
 1. Jakub

  Dobrý den,

  takové kategorii by slušel twitter tag (něco jako #zamlblue), pro realtime sdílení odkazů na zajímavé články. Uvést článek většinou velikost článku nemá. A sem by se přidala do kategorie nějaká twitter wall, nejlépe v Silverlightu :)

  04.01.2011 @ 12:23
 2. Díky za dobrý podnět, určitě popřemýšlím a twitter může být klidně jedním ze zdrojů inspirace. Ještě chvíli ale nebude jediným, jak bylo možné zjistit při boji o MSDN předplatné, kde byla přítomnost na twitteru celkem limitujícím faktorem.

  Plánuji, že těch odkazů za týden nebude tolik, a tak by v článku měl být i maličko delší komentář, a to už se do 140 znaků hůře vejde. Tudíž, pro inspiraci a zaslání odkazu twitter ano, a tag #zamlblue budu určitě monitorovat.

  04.01.2011 @ 13:59

@xamlcz

 • RT @jvanrhyn: XAML, It's a bit like olives. Takes a while to get used to. But once you're used to it. It is actually pretty good. <3 XAML
 • RT @moser_christian: WPF Inspector 0.9.7 is released. It supports .NET 3.5 and 4.0 The project is now open source and available on CodeP ...
 • Jeff Handley oznámil vydání WCF RIA Services v.1.0 SP1 RTM http://bit.ly/gOgckn ke stažení na http://bit.ly/gVAXdK
 • jedna výzva pro Brno. Byl někdo z vás na přednášce o RIA v MS Akvárku? Dejte o sobě vědět. Děkuji
 • také jste uvažovali o tom, že zkusíte na projekt použít Caliburn Micro nebo naopak Prism 4? A co tak obojí, šlo by to nebo ne? Již brzy