Silverlight 5 vs. HTML5
Ve večerních hodinách našeho času začíná konference MIX11, kde bude představena další verze Silverlight, tentokrát v páte beta verzi. Určitě se máme na co těšit, na druhou stranu se nedá ubránit dojmu, že Silverlightu nastoupí velký konkurent v podobě HTML5, který bude i samotný Microsoft protlačovat. Jak tedy vypadají očekávání a porovnání těchto dvou na první pohled soupeřících technologií? Toto vzájemné postavení těchto konkurentů pak ještě více vyznívá po prohlášení tří Microsoft více prezidentů v článku pojmenovaném Standards-based web, plug-ins, and Silverlight.
Pojďme se tedy podívat na možnou budoucnost, ještě před tím, než nám MIX11 prozradí více a to z pohledu vývojáře, který chce svým uživatelům nabídnout to nejlepší a zároveń sám chce mít snadno udržovatelnou a spravovatelnou aplikaci.
Z tohoto pohledu bude dobré si aplikace rozdělit na dvě oblasti:
- aplikace, nebo možná lépe řečeno prezentace, které se mají zobrazit na co možná nejvíce zařízeních
- aplikace, které mají zajistit co největší uživatelský komfort
Samozřejmě do toho pak můžeme zakomponovat i to, že uživatelé mají více zařízení, ze kterých budou k aplikaci přistupovat. Ale mohl bych sem na druhou stranu přidat také požadavek vývojáře, aby aplikaci mohl poměrně rychle vyvinout a její spravovatelnost, udržovatelnost a rozšiřitelnost byla snadná.
Jak už je asi jasné, tak v první oblasti bude bezkonkureční použití právě HTML, potažmo HTML5, byť Silverlight se pomalu penetruje a podle posledních informací, je v současné chvíli asi na 70% počítačů. Když to pak srovnám, tak rozšíření prohlížečů, které podporují alespoň něco z HTML5 je asi 35%. A abychom ta čísla měla pěkně po kupě, tak pro Flash se uvádí nasazení na 95% počítačů. Ale právě prezentace pro široké spektrum uživatelů, snadná dostupnost na všemožných zařízeních, ať už se jedná o osobní počítače, mobilní telefony nebo tablety dávají velký prostor pro použití HTML5. A dá se celkem předpokládat, že ani MS v této oblasti nebude chtít zůstat pozadu a já jen doufám, že pro HTML5 přijdou na scénu nástroje, které umožní vývojářům snadný vývoj a rychlé nasazení aplikací.
Na druhé straně jsou však aplikace, které si žádají uživatelé a pro které je důležitý uživatelský komfort. Ať už se jedná o specifické kontroly, které se používají pro zobrazení nebo vstup údajů, nebo jsou uživatelé nuceni používat danou aplikaci i v případech, kdy nemají přístup k internetu a nebo je třeba využít některých specifik (práce s mikrofonem či kamerou, nebo načtení čárového kódu).
Je tedy především na vývojáři, aby doporučil vhodnou technologii a nabídl koncovému uživateli to nejvhodnější, co mu přinese očekávaný efekt a užitek.
A samotný vývojář taktéž bude hledět na snadnost zpracování a dodání řešení a měl by vzít v úvahu také podporu pro vytvořenou aplikaci. Když už jsem na začátku nakousl ona čísla, tak přibližně 70% času vývojář stráví laděním a udržováním vytvořené aplikace. A právě pro tyto specifické úkony budou rozhodující nástroje, které vývojář bude mít k dispozici.
Z tohoto pohledu pak v současné chvíli celkem jasně vede Silverlight a tuto převahu si myslím ještě zvýší ve verzi 5, byť v beta verzi.
Pokud byste se mě v tuto chvíli zeptali na nějaké doporučení, tak to určitě nebude snadné, vždy je třeba vzít do úvahy všechny okolnosti a požadavky na daný systém. Začátek je však jasně daný a to, říci si, do jaké oblasti vyvíjená aplikace spadá z pohledu zákazníka. Z pohledu vývojáře pak půjde především o to, jak velké náklady bude mít s vývojem a s tím ruku v ruce, jaké nástroje bude mít pro tu kterou technologii k dispozici.
Více se dozvíme již za pár hodin. Také už se těšíte?
Komentáře